Programy komputerowe wykorzystywane do badania i kształcenia słuchu fonemowego

1) Logopedia jest to pakiet zarządzający programami do terapii i diagnozy logopedycznej. Umożliwia zarządzanie bazą danych pacjentów, zapisywanie wyników diagnozy logopedycznej oraz śledzenie postępów w terapii. W skład tego pakietu wchodzi m.in.:
– Sfonem
– Mówiące obrazki

Sfonem: program logopedyczny umożliwiający badanie słuchu fonemowego u dzieci. Przeprowadzany za pomocą programu test sprawdza, czy badana osoba słyszy różnicę pomiędzy określonymi opozycjami fonemowymi (koza:kosa, zebra:żebra itp.). Program służy także kształceniu słuchu fonemowego, a zatem ćwiczeniu sprawności słyszenia. Umożliwia indywidualną terapię oraz naukę przez zabawę. W programie, każdemu wypowiadanemu przez komputer słowu przypisana jest kolorowa ilustracja. Połączenie przez dziecko obrazka z odpowiadającym mu słowem sugeruje poprawność procesu słyszenia. 

Mówiące obrazki: program przeznaczony do nauki rozróżniania dźwięków. Szczególnie pomocny w terapii dzieci z zaburzeniami słuchu i rozwoju języka. Pomaga dzieciom uczyć się rozróżniania dźwięków i korzystnie wpływa na rozwój funkcji słuchowych. 

2) Logopedyczne zabawy – słuch fonemowy: wymaga umiejętności dokonywania syntezy głosek tworzących słowo. Użyteczny w przewidywaniu powodzenia szkolnego w nauce języka polskiego. 

3) Eduterapeutica logopedia wersja rozszerzona: komputerowy program terapeutyczny do pracy z dziećmi wykazującymi zaburzenia rozwoju mowy. Terapia polega na pobudzaniu analizy słuchowej nierozróżnianych wcześniej par (lub większych grup) głosek poprzez łączenie wypowiadanych przez lektora słów z właściwymi ilustracjami. 

4) Logoobrazki. Część III: mowa bezdźwięczna: program dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Służy do kształtowania prawidłowej wymowy głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych oraz wspomagania harmonijnego rozwoju u dzieci. Program ma 4 poziomy kształtowania umiejętności:
• poziom I: złożony z ćwiczeń obrazkowych kształtuje umiejętność spostrzegania i dobierania takich samych elementów.
• poziom II: kształtuje podstawowe umiejętności związane z poznawaniem liczb i cyfr, logicznym myśleniem, analizą i syntezą wzrokową i słuchową.
• poziom III: kształtuje umiejętność czytania prostych wyrazów, dodawania i odejmowania (od 0-9), tworzenia skojarzeń, dobierania elementów w kategorie. 
• poziom IV: doskonali umiejętność czytania i liczenia, porównywania ilości elementów oraz bardziej skomplikowanych operacji myślowych. 
5) Multimedialny Świat Jana Brzechwy: jest to pierwsza prezentacja utworów tego autora na płycie CD-ROM. Dzięki zastosowaniu multimedialnego programu komputerowego, wiersze zostały wzbogacone trójwymiarowymi animacjami, efektami dźwiękowymi, a także wideolekcjami tańca. Program obejmuje:
• 25 wierszy Jana Brzechwy (m.in. Kaczka-dziwaczka, Tańcowała igła z nitką, Leń)
• nagrania utworów (możliwość samodzielnej recytacji lub odsłuchania wersji aktorskiej)
• kolorowanki
• układanki puzzli z wyborem skali trudności
• zabawy ćwiczące spostrzegawczość (odnajdywanie różnic w prezentowanych obrazkach)
• kurs tańca (taniec dyskotekowy, klasyczny, elementy tańca towarzyskiego) przedstawiony za pomocą lekcji wideo
• piosenki (możliwość odsłuchania nagrania, samodzielnego śpiewu, nauka rytmiki i gry na instrumentach muzycznych).

6) Multimedialny Świat Juliana Tuwima: 
jest to kolejna prezentacja przedstawiająca wiersze na płycie CD-ROM. Dzięki połączeniu z możliwościami komputerowego nośnika multimedialnego, nabierają one niepowtarzalnego kolorytu. Program obejmuje:
• 25 wierszy Juliana Tuwima
• nagrania utworów z możliwością samodzielnego ich wykonania lub odsłuchania wersji aktorów
• piosenki (opcje: samodzielny śpiew, gra na instrumentach muzycznych)
• komputerowe puzzle z wyborem stopnia trudności
• zabawy logiczne rozwijające spostrzegawczość
• kolorowanki
• kurs tańca przy akompaniamencie muzyki - lekcje wideo.

7) Dziecięce karaoke: jest to to zestaw dwóch płyt .Jedna z nich zawiera starannie opracowane gry i zabawy muzyczne z Lulkiem i Rózią, kształcące słuch i wrażliwość na dźwięki, ćwiczące poczucie rytmu, uczące brzmienia gamy oraz zachęcające do śpiewania, tańczenia i wyrażania siebie. Drugi z krążków to zestaw ciekawie zaaranżowanych, uwielbianych przez wiele pokoleń, piosenek - do słuchania i śpiewania dla całej rodziny. 

8) Trening słuchowy: Program komputerowy zawierający przykładowe nagrania wypowiedzi dzieci z zakresu testowanego słownictwa. Przedstawia Międzynarodowy alfabet fonetyczny, który zawiera ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków.

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co by nie było to faktycznie samo wykorzystywanie oprogramowania nawet w medycynie jest bardzo dobrym przykładem na jego słuszność. Ja u siebie w firmie bardzo chętnie korzystam z oprogramowania od https://www.connecto.pl/ i muszę przyznać, że jest ono wyjątkowo dobre.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na temat badań słuchu u dzieci warto poczytać na stronie: https://otosonica.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  4. Aby zbudować dobrze prosperujący biznes, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich pracowników. https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ to narzędzie, które może pomóc w właśnie w tym procesie. Pozwoli ono ocenić style zachowań i komunikacji danej osoby, aby sprawdzić, czy będzie pasowała do Twojej organizacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zakres rozwiązań informatycznych jest obecnie ogromny, co stanowi ogromny krok naprzód. Aby jednak w pełni wykorzystać te oferty i możliwości, niezbędne jest silne łącze internetowe. W tym przypadku warto zapoznać się z usługami oferowanymi przez Fiberlink , dostawcę niezwykle szybkiego łącza światłowodowego w Małopolsce.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcamy do komentowania